Naša lyžiarka vo svete

Naša športovkyňa Katka Kostelníková sa v januári 2020 zúčastnila na otvorených národných hrách Špeciálnych olympiád pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením vo švajčiarskom Villarse.

Špeciálne olympiády – Special Olympics sú svetovou organizáciou, ktorá slúži na športové aktivity mentálne znevýhodnených športovcov. Majú vyše 50- ročnú tradíciu, keď ich v roku 1968 založila Eunice Kennedy Schriver, sestra bývalého amerického prezidenta JFK a prvé hry sa konali v Chicagu. Majú svoje letné a zimné hry, podobne ako klasické olympiády.
Na tomto veľkom medzinárodnom podujatí sa medzi 700 športovcami nestratila ani športovkyňa z Košíc, ktorá tvorila súčasť 11-člennej slovenskej výpravy. Súťažila v alpskom lyžovaní – v slalome a obrovskom slalome. Darilo sa jej výborne, keď v kvalifikácii mala v obrovskom slalome 13. a v slalome 17. najlepší čas spomedzi 120 lyžiarov. Po rozdelení do výkonnostných divízii si domov doniesla jednu bronzovú medailu a jedno štvrté miesto.

Katka bola po celú dobu dojatá, lebo prvý krát v živote zažívala úspech na takom veľkom podujatí. Cítila sa ako Petra Vlhová a to jej už nikto nevezme.

Na tomto podujatí sa zúčastnili pozvané reprezentácie zo siedmich krajín, a to okrem Švajčiarska aj z Estónska, Luxemburska, Holandska, Monaka, Talianska, San Marína a Slovenska.

Ďakujeme Špeciálnym olympiádam Slovensko za ich záslužnú prácu.