Športovci s mentálnym hendikepom z plaveckého oddielu Usmej sa na mňa z Košíc majú tiež chuť víťaziť. Dokázali to na Európskom šampionáte plavcov s Downovým syndrómom, ktorý sa konal 6. a 7. apríla v britskom Southamptone. Traja plavci, ktorých nominovali Špeciálne olympiády Slovensko, získali v tvrdej konkurencii z 10 krajín 2 zlaté a 3 bronzové medaily, dve štvrté a jedno piate miesto. O pár dní neskôr zožali úspech aj ďalší členovia tohto plaveckého tímu na 13. Majstrovstvách SR Špeciálnych olympiád v plávaní, keď 7 plavcov s mentálnym hendikepom vyplávalo 6 zlatých, 6 strieborných , 3 bronzové medaily a 2 štvrté miesta.

Na Európsky šampionát išli reprezentovať Slovensko traja plavci z OZ Usmej sa na mňa (Michaela Duchová, Miriam Hurbanová a Miloš Krupáš). V tvrdej konkurencii plavcov s DS z 10 krajín sa naši športovci nestratili . „Napriek únavnej ceste a presunom sa snažili všetci vydolovať zo seba maximum a padli aj osobné rekordy. Som na nich hrdá, lebo niektorí leteli prvý krát lietadlom, cestovali metrom a aj napriek prísnemu oku rozhodcov dosiahli výborné výsledky. Zažili sme s nimi aj veľa veselých chvíľ a kopu zážitkov“.

Na Majstrovstvách SR Špeciálnych olympiád v Trenčine sa zúčastnilo 7 plavcov s mentálnym hendikepom z OZ Usmej sa na mňa (Michaela Duchová, Miriam Hurbanová, Miloš Krupáš, Filip Ocelík, Lenka Láslofiová a Peter Radi). Tam tiež excelovali a domov prišli obťažkaní medailami.

Šport pre hendikepované deti a mládež je veľmi dôležitý nielen kvôli zdraviu, ale aj kvôli budovaniu sebavedomia, zlepšovania samoobslužných činností a zodpovednosti. Keďže tieto deti nemajú také možnosti zaradenia sa do športových oddielov ako zdravé deti kvôli ich špecifickým potrebám, založilo OZ Usmej sa na mňa pred 12 rokmi športové oddiely. Jedným z nich je aj plavecký, ktorý vedie trénerka Erika Bočeková. „Moji zverenci trénujú na košickej plavárni 2 krát týždenne.

Chce to veľa trpezlivosti, ale mojim hnacím motorom je ich chuť športovať a víťaziť. Som veľmi šťastná, keď vidím, ako sa mi „pod rukami menia,“ povedala hrdá trénerka a dodáva: „Naši plavci sa už niekoľko rokov umiestňujú na popredných priečkach. Svojimi výkonmi dokázujú, že patria do slovenskej špičky plavcov“.

Ďakujeme aj Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis, že podporil našich plavcov finančným vykrytím prenájmu plaveckej dráhy na tréningy na Mestskej krytej plavárni v Košiciach v období od januára do júna 2019.