Už 16 rokov pomáha Občianske združenie Usmej sa na mňa z Košíc sluchovo, zrakovo, mentálne a telesne hendikepovaným deťom zažívať radosti zdravých ľudí. V nedeľu 23. februára sa na 15. benefičnom koncerte v Historickej radnici v Košiciach, už tradične pod záštitou primátora Košíc, predstavili zdraví umelci spolu s talentovanými hendikepovanými deťmi. O dobrú náladu sa postarali Lukáš Adamec, Karmen Pál-Baláž a spevácky zbor Chorus Comenianus. Ale veľkým zážitkom boli vystúpenia talentovaných hendikepovaných detí a mladých ľudí, ktorí sa so šarmom im vlastným snažili dokázať, že oplatí sa venovať im pozornosť a učiť sa od nich prežívať život radostne.
Programom sprevádzala Miška Duchová – herečka a plavkyňa s Downovým syndrómom spolu s moderátorkou Radkou Kovaľ Mazákovou. Výťažok z koncertu použije OZ Usmej sa na mňa na zorganizovanie špeciálneho letného tábora pre zdravotne znevýhodnené deti.

Už po 15. krát sa rozozvučala Historická radnica tónmi hymny OZ Usmej sa na mňa „Podaj ruku nášmu svetu…“ Svet hendikepovaných ľudí je ohraničený rôznymi obmedzeniami. „Chceme ukázať ľuďom, že tieto obmedzenia sa dajú viac, či menej prekonať, len im musíme vytvoriť k tomu podmienky. Občianske združenie Usmej sa vzniklo pred 16 rokmi s cieľom vytvárať možnosti rozvíjania talentov a aktívneho trávenia voľného času pre hendikepované deti a mladých ľudí,“povedala Dagmar Kočiová, riaditeľka OZ.

Organizátori chceli okrem dobrej zábavy ukázať, akými rôznymi a užitočnými činnosťami sa môžu venovať zdravotne znevýhodnení ľudia. „Máme veľmi úspešných plavcov, taekwondistov a lyžiarov so zdravotným hendikepom, ktorí dosiahli úspechy aj na medzinárodných súťažiach,“ s hrdosťou dodáva štatutárna zástupkyňa OZ a trénerka plávania Erika Bočeková. „Máme veľa majstrov Slovenska, dokonca Katka Kostelníková, lyžiarka s intelektuálnym znevýhodnením priniesla bronzovú medailu zo zimných hier Špeciálnych olympiád v Švajčiarsku, Peter Bičkoč s Downovým syndrómom bol vyhlásený za najlepšieho hendikepovaného teakwondistu v svojej kategórii na Slovensku a traja plavci sa úspešne zúčastnili Európskeho šampionátu plavcov s Downovým syndrómom. To ocenila aj športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Janka Gantnerová, ktorá venovala OZ Usmej sa na mňa šek so sumou 2000 eur na rozvoj športu pre hendikepovaných ľudí.
OZ tiež rozvíja pracovné zručnosti znevýhodnených ľudí aj na tvorivých dielňach a pomáha mladým ľuďom hľadať si zamestnanie. Celá ich minuloročná činnosť je zhrnutá v ich vlastnom časopise Nevšedník, ktorý rozdávali dobrovoľníci počas konania koncertu.

OZ Usmej sa na mňa poďakovala aj primátorovi mesta Košice, Rotary Clubu Košice a CK Ferrotour za príspevok na pobyt pre 5 rodín s hendikepovaným dieťaťom pri mori.
Zároveň predstavitelia Rotary Clubu Košice odovzali šek na 700 Eur, ktoríé vyzbierali vo Vianočnom charitatívnom stánku pre „vozíčkarku“ Ester Handzokovú na rehabilitácie v špecializovanom centre.
Poslaním 15. benefičného koncertu bolo nakuknúť do sveta hendikepovaných ľudí, načerpať energiu a pozrieť sa na svet z inej stránky.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept