Človek mieni, Pán Boh mení. OZ Usmej sa na mňa malo na toto obdobie pripravených veľa aktivít pre „výnimočné deti“, ale vírus nám to všetko dočasne zastavil. Nikto nepredpokladal, že sa situácia takto zmení a deti budú musieť ostať doma, niektorí rodičia tiež, pani učiteľky budú musieť pracovať online, bude potreba šiť doma rúška, nebudú povolené tréningy, mnohí prídu o príjem atď.

A preto vznikli nové výzvy pre OZ Usmej sa na mňa – ako pomôcť ľuďom, prispôsobiť sa a prežiť túto situáciu. Nezaháľame a hneď sme sa chytili najpálčivejších problémov, ktoré priniesla doba.

Mamy šijú rúška
Keďže mamy a dobrovoľníčky, ktoré sa starajú o hendikepované deti majú veľké srdce, aj napriek svojim starostiam sa chytili do práce, oprášili svoje šijacie stroje a začali šiť (niektoré aj prvý krát v živote). Rúška rozdávajú susedom, rodine, ale aj Dobrovoľníckemu centru KSK, ktoré ich roznáša po celom kraji. Za ich ochotu a dobré srdce sme mali potrebu ich nejak odmeniť a tak sme oslovili pani poslankyňu Vladimíru Marcinkovú, ktorá nám doporučila firmu JTI Slovak Republik s finančným darom pre tieto iniciatívne mamičky ako aj na materiál v hodnote 2500 Eur. Pomôžeme tak rodinám na prekonanie ťažkej finančnej situácie.

Počítače deťom na učenie

Prechodom na online vzdelávanie sa naskytla požiadavka, aby deti mali doma počítač (čo nie je samozrejmosťou v každej domácnosti). Tiež sme narazili na problém, že v detských domovoch majú veľmi málo týchto zariadení. Preto sme napísali výzvu na FB a požiadali sme miestne IT spoločnosti, či nemajú nejaké notebooky a počítače, ktoré už nepoužívajú. Boli sme veľmi milo prekvapení, ako sa ľudia aktivizovali. Prečistili staré notebooky a vzdali sa ich v prospech detí, ktoré by si ich nikdy nemohli dopriať. Spoločnosť T-systems Slovakia nám darovala 10 notebookov a NESS KDC 10 stolových počítačov. Počítače sme rozdali deťom do domácností, ale aj do detských domovov v Košickej Novej Vsi, vo Svidníku, do DSS Domko, Maják a do Spojenej školy na Vojenskej ulici v Košiciach.

Potraviny pred Veľkou nocou
Poklesom mzdy, alebo stratou práce neostáva v mnohých rodinách veľa peňazí na potraviny. Ale solidarita košičanov sa prejavila aj teraz. Z darov, ktoré doniesli ľudia pre rodiny v núdzi nám Úsmev ako dar ponúkol časť a z toho, ako aj iných individuálnych darov sme urobili 16 balíkov suchých potravín a rozniesli ich do rodín v núdzi s hendikepovaným dieťaťom.

Výnimoční športovci nezaháľajú
V radoch hendikepovanýchľudí je aj mnoho športovcov (plavci, taekwondisti, lyžiari, cyklisti), ktorí sa v tomto období nemôžu zúčastňovať tréningov. Organizácia Špeciálne olympiády Slovensko hneď zareagovala a aktívnym hendikepovaným športovcom poslali cvičebné náradie na trénovanie kondície doma. Tiež taekwondisti sú v online spojení s trénermi a učia sa nové cviky, posielajú videá trénerovi a on ich naviguje tak, aby po prvý krát mohlo prebehnúť aj online páskovanie.

Život sa nezastavil a musíme sa prispôsobiť situácii, aj keď to nie je jednoduché vo viacerých oblastiach.
Uzavretie sa doma, neustále počúvanie zlých správ, strata kontaktu s kamarátmi a beznádej vôbec nepomáhajú psychike hendikepovaných ľudí a ich rodičom. Snažíme sa byť s nimi v kontakte, aby vedeli, že sa o nich zaujímame a záleží nám na nich.

Spolu to zvládneme.