Pred rokom nás oslovil pán Pavel Ižarik – prezident Slovenského zväzu taekwonda, či by sme nechceli vyskúšať tento šport pre hendikepované deti a mladých ľudí z nášho OZ. Nevedeli sme si to celkom predstaviť, ale pozvali sme ho do nášho letného tábora, aby prišiel ukázať toto umenie deťom. A oni sa hneď chytili. Vytvorila sa skupinka 10 športovcov, ktorí celý školský rok dvakrát do týždňa chodia na tréningy a veľmi ich to baví. Dokonca už absolvovali aj dve páskovania, takže už majú žlté opasky, zúčastnili na víkendového sústredenia a súťaží v rámci Slovenska, kde aj dva krát bodovali v para kategórii. Športový klub ILYO TAEKWONDO pri ŠKP Košice ich zaradil do svojho klubu a majú s nimi veľké plány, keďže taekwondo sa stalo aj olympijským športom.
Pavel Ižárik, tréner hendikepovaných športovcov v taekwonde hovorí: „Aká bola pre mňa výzva začať trénovať hendikepované deti? Môj prvý majster a učiteľ Gerardo Del Guacchio z Talianska mi pri prvom seminári pre trénerov povedal, že taekwondo je pre všetkých. Dlho som si myslel, že tým myslí malých, veľkých, chudých,… ale až po rokoch, keď som mal možnosť vidieť súťaže Para taekwondo, som pochopil čo mal na mysli. V bojových umeniach sa vraví, že len ten je majster, kto dokáže vytrénovať svojho žiaka až po čierny pás a moja výzva je aby sa aj moji športovci s hendikepom dopracovali k majstrovskému stupňu. Nemal som žiadnu skúsenosť s hendikepovanými ľuďmi, no hneď po prvom tréningu som vedel, že to pôjde.“

Na tréningy taekwonda chodí okrem mentálne hendikepovaných športovcov aj sluchovo postihnutá a nevidiaci. Hendikepované deti robia všetko na 110% v rámci ich možností, tak ako v športe, tak aj v rozdávaní radosti a opätovaní lásky.

Ďakujeme spoločnosti LEAR Corporation, ktorá podporila športovanie hendikepovaných športovcov v rámci projektu TU ŽIJEME A POMÁHAME v Karpatskej nadácii.