Zamestnanie pre Jožka a Milana.

Dva príbehy dvoch mužov so zdravotným hendikepom, ktoré majú niečo spoločné – nové a stabilné zamestnanie v Sociálnom podniku KSK a lepší život.

Milan Jano je otec rodiny, ktorý sa všemožne snažil postarať o ňu, keďže ich dcérka je onkologický chorá a mamička musí byť s ňou na opatrovateľskom dôchodku. Ale kvôli jeho zdravotným problémom (slabý zrak) sa nevedel nikde zamestnať, tak chodil iba po brigádach. Medzitým sa „zamotali“ v dlhoch a špirála sa rozkrútila. Sú to ale veľmi snaživí ľudia, ktorí „búchali“ na všetky dvere, keď potrebovali pomoc ale s pokorou a až vtedy, keď už si naozaj nevedeli rady. Mali ale šťastie v nešťastí. Naše OZ im vybavilo očné vyšetrenie pre pána Milana (keďže mal nedoplatky v zdravotnej poisťovni) a viete koľko mu namerali dioptrií – až 8. Optika Central mu uhradila okuliare a tak sme mu mohli začať zháňať zamestnanie. Oslovili sme KSK, kde sa práve otváral nový sociálny podnik a vyskúšali to s nim. Milan robil pomocné murárske práce a boli s nim veľmi spokojní. No nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch a po pár mesiacoch šťastia prišla opäť rana – Milan vážne ochorel, takže teraz je na dlhodobej PN, ale aspoň má zabezpečený príjem a uhradené dlhy v Zdravotnej poisťovni. Medzitým ich Úsmev ako dar presťahoval do teplého bytíku v centre mesta a zabezpečil teplé obedy, aby im aspoň trošku odľahlo. Držíme im palce, nech už slnko zasvieti aj nad touto rodinou.

Jožko Beňo je polosirota s viacerými zdravotnými problémami, ktorý sa stará o seba sám. Možno ho viacerí poznáte ako roznášal letáky a takto si zarábal na živobytie.  Naše OZ mu pomohlo vybaviť invalidný dôchodok ako aj zaplatilo nedoplatky v sociálnej poisťovni, aby mohol aspoň niečo dostávať od štátu. Keď sa naskytla príležitosť pracovať v Sociálnom podniku KSK, prihlásili sme aj jeho. Jožko má svoje obmedzenia, ale v práci je tolerovaný a snaživý. Je veľmi rád, že má stabilný príjem, stravné lístky a vie sa o seba a svojho psíka postarať.

Takýchto osudov je viac, preto sme vďační za každú podporu a otvorené srdcia.