Kto sme Naše poslanie Projekty Ďakujeme Vedeli ste, že... Kontakt
NAŠE VÝROBKY

Batikovaná taška
Keramické figúrky
Novoročenky
Sada bavlnených vrecúšok
Sieťované ekovrecúška
Tienidlá na svietniky
Trendový batoh
voskové sviečky

Hosting zadarmo od WebSupport.skspäť
NEOBVYKLÝ ÚSPECH VÝNIMOČNÉHO ŠPORTOVCA


Aj mentálne hendikepovaní ľudia môžu byť úspešní. Dôkazom toho je 15-ročný Dávid Boček, chlapec s Downovým syndrómom (DS). Je natoľko talentovaným a ctižiadostivým športovcom (plávanie, lyžovanie, bicyklovanie), že toho roku získal od Stredoeurópskej nadácie a spoločnosti Slovnaft grant Talent Novej Európy. Pred pár dňami sa zúčastnil Európskeho šampionátu v plávaní pre ľudí s DS v anglickom Southamptone. Stal sa víťazom v disciplíne 25 m voľný spôsob a v dvoch ďalších disciplínach obsadil 5. a 7. miesto. Dávid reprezentoval OZ Usmej sa na mňa aj v medzinárodnej štafete, ktorá skončila na vynikajúcom 6. mieste. Jeho snom je reprezentovať Slovensko na paralympiáde a špeciálnej olympiáde.

Európskeho šampionátu sa zúčastnil Dávid so svojou mamkou a nekompromisnou trénerkou Erikou (najmenšia výprava) ako jediný zo Strednej Európy. „Bolo to veľmi náročné, ale sme šťastní, že sme si mohli zmerať sily so seberovnými. Stretnutie s ľuďmi podobného osudu, ktorí nehodili flintu do žita, ale bojujú s osudom je veľmi obohacujúce “, povedala Erika Bočeková. Takýto úspech si vyžaduje veľkú vytrvalosť, sebazaprenie, špeciálny prístup a pochopenie. „Vidím, ako sa krôčik po krôčiku zlepšuje Dávidova kondícia, zdravotný stav a vôľové vlastnosti. Oplatí sa bojovať,“ dodala mamka a trénerka ako posolstvo pre všetkých rodičov s podobným osudom.

Najbližšie si reprezentanti športového klubu Usmej sa na mňa Dávid Boček a Tomáš Bak zmerajú svoje sily v piatok, 29. apríla 2011 na Národných plaveckých pretekoch špeciálnych olympiád v Košiciach, ktoré zastrešuje športovcov s mentálnym postihom.