Kto sme Naše poslanie Projekty Ďakujeme Vedeli ste, že... Kontakt Hosting zadarmo od WebSupport.sk


späť
NEOBVYKLÝ ÚSPECH VÝNIMOČNÉHO ŠPORTOVCA


Aj mentálne hendikepovaní ľudia môžu byť úspešní. Dôkazom toho je 15-ročný Dávid Boček, chlapec s Downovým syndrómom (DS). Je natoľko talentovaným a ctižiadostivým športovcom (plávanie, lyžovanie, bicyklovanie), že toho roku získal od Stredoeurópskej nadácie a spoločnosti Slovnaft grant Talent Novej Európy. Pred pár dňami sa zúčastnil Európskeho šampionátu v plávaní pre ľudí s DS v anglickom Southamptone. Stal sa víťazom v disciplíne 25 m voľný spôsob a v dvoch ďalších disciplínach obsadil 5. a 7. miesto. Dávid reprezentoval OZ Usmej sa na mňa aj v medzinárodnej štafete, ktorá skončila na vynikajúcom 6. mieste. Jeho snom je reprezentovať Slovensko na paralympiáde a špeciálnej olympiáde.

Európskeho šampionátu sa zúčastnil Dávid so svojou mamkou a nekompromisnou trénerkou Erikou (najmenšia výprava) ako jediný zo Strednej Európy. „Bolo to veľmi náročné, ale sme šťastní, že sme si mohli zmerať sily so seberovnými. Stretnutie s ľuďmi podobného osudu, ktorí nehodili flintu do žita, ale bojujú s osudom je veľmi obohacujúce “, povedala Erika Bočeková. Takýto úspech si vyžaduje veľkú vytrvalosť, sebazaprenie, špeciálny prístup a pochopenie. „Vidím, ako sa krôčik po krôčiku zlepšuje Dávidova kondícia, zdravotný stav a vôľové vlastnosti. Oplatí sa bojovať,“ dodala mamka a trénerka ako posolstvo pre všetkých rodičov s podobným osudom.

Najbližšie si reprezentanti športového klubu Usmej sa na mňa Dávid Boček a Tomáš Bak zmerajú svoje sily v piatok, 29. apríla 2011 na Národných plaveckých pretekoch špeciálnych olympiád v Košiciach, ktoré zastrešuje športovcov s mentálnym postihom.